عزاداری محرم در ایام نوروز

عزاداری محرم در ایام نوروز

حدود سی سال پیش كه ایام با بركت محرّم مصادف با نوروز شده بود با خود فكر كردم كه احتمالاًدر محل شور و حالی برای محرّم نباشد و بهتر است به پابوس ثامن‌الحجج علی بن‌موسی الرّضا(ع) بروم وآن جا عزاداری كنم.

 

جناب حاج آقا حسینعلی نریمانی معروف به حاج مرشد (فرهنگی بازنشسته و مدّاح اهل بیت  كه بیش از چهل سال مسئولیت هیئت عزاداری متوسّلین به شهدای كربلای محل را بر عهده داشتند.) برای حقیر تعریف كردند كه:

((حدود سی سال پیش كه ایام با بركت محرّم مصادف با نوروز شده بود با خود فكر كردم كه احتمالاًدر محل شور و حالی برای محرّم نباشد و بهتر است به پابوس ثامن‌الحجج علی بن‌موسی الرّضا(ع) بروم وآن جا عزاداری كنم.

تصمیم خود را گرفتم و علی‌رغم مخالفت بعضی دوستان، مبنی بر اینكه اگر به مشهد بروی عزاداری محل سرد می‌شود به اتّفاق عدّه‌ای از اهالی به مشهد مقدّس مشرّف شدم ولی باز از قافله‌ی عزای سیدالشّهدا عقب نماندم ودر مشهد هم بلندگو كرایه كردم و به اتّفاق دوستان وهمراهان، مجالس عزا وسوگواری ترتیب دادیم .علاوه بر دوستان وهمراهان، زوّار ثامن‌الحجج(ع) نیز شور وحال خاصّی به مجالسمان داده بودند.دسته سینه‌زنی راه می‌انداختیم ودر صحن انقلاب (صحن‌سقّاخانه) به عزاداری می پرداختیم.

تقریباً شب‌های آخر كه در فكر نتیجه گرفتن بودم شبی در  عالم خواب دیدم درفلكه‌ای كه در اطراف حرم بود ایستاده‌ام ولی هیچ زائری درآن اطراف نیست وحرم خلوت است. با خود گفتم: «خیلی عجیب است! مشهد وظهر عاشورا وبه این خلوتی!»كه ناگهان متوجّه شدم كسی از پشت سر با نوك انگشتان دستش، محكم به پهلوی‌چپم می‌زند و می‌فرماید: «شلوغی اگر می‌خواهی امامزاده‌نرمی.»

از خواب برخاستم وبر اثر ضربه‌ای كه به پهلوی چپم خورده بود حالت تهوّع به من دست داد وحال بدی پیدا كردم وحتّی كارم به بیمارستان كشید. در اصفهان در

بیمارستان عیسی بن مریم(ع) بستری شدم وبه زحمت از این كسالت رهایی یافتم.

ولی عجیب و شگفت این‌كه هنوز هم گاهی مواقع دقیقاً در پهلویم دچار درد می‌شوم.

   ایشان ادامه دادند كه از آن زمان به بعد مقید بوده ام كه محرّم و صفر حتماً در محل باشم و بنده این جریان را دائماً متذّكر مداحان محل می شوم كه مبادا در این خصوص مسامحه و سهل انگاری كنند.))

لازم به ذکر ایشان در محرم 96 به لقاءالله بیوستند و آرامگاه ایشان نیز داخل حرم مطهر میباشد.

شادی روح این خادم و ذاکر بزرگوار و با اخلاص اهل بیت یک سوره فاتحه الکتاب و یک سوره توحید قرائت بفرمایید.