معرفی امامزادگان

معرفی امامزادگان

 

این مكان یكی از بقاع معروف و از زیارتگاه‌های مشهور و پرزائر اصفهان می‌باشد كه مرقد مطهّر ابراهیم بن موسی بن جعفر و فرزندش حضرت اسماعیل(ع) در آن قرار دارد. برای معرّفی بیشتر این امام‌زاده‌ی لازم التّعظیم اجمالاً مطالبی را از كتب مورّخین و نویسندگان و محققّین گران‌قدر ارائه می‌نماییم:

  1. عالم و مورّخ بزرگ حاج محمّد هاشم‌بن محمّد علی خراسانی مؤلّف كتاب منتخب الـتّـاریخ در صفحه751 این كتاب می‌نویسد:«حقیر مقید شدم كه قبور بعضی بزرگان را ذكر كنم كه یاد و ذكر خیری از آن‌ها باشد.» سپس ایشان نام پنج مكان از قبور امام‌زادگان شریف مدفون در اصفهان را با مشخصّات و محل دفن ذكر نموده‌اند و مكان پنجم را این‌گونه معرفی كرده‌اند كه :

«قبر شریف جناب امام‌زاده ابراهیم بن موسی بن جعفر (ع) كه واقع است در یكی از بلوك اصفهان و او الآن مشهور است به امام‌زاده نرمی .» ـ كذا فی حاشیه الروضات ـ  

  1. عالم ربّانی و محقّق بزرگوار مرحوم آیت الله‌حاج میرزا محمّد باقر چهار سوقی روضاتی(اعلی الله مقامَه) در كتاب روضات الجنّات جلد اوّل صفحه134 می‌نویسد :«قبر ابوالفتوح اسعد عجلی،واعظ، فاضل، پارسا و عابد كه از فقهای شافعی بوده و از بزرگان مشایخ صوفیه و اجلّای رؤسای آنان بوده است، در داخل بقعه امام‌زاده ابراهیم بن موسی بن جعفر (ع) در خارج از دروازه‌ی طوقچی قرار دارد. ابوالفتوح در سال  515 هـ .ق در اصفهان متولّد شد و مصادف با 28صفر سال 600 هـ..ق وفات یافت.»
  2. استاد جلال الدین همایی به نقل از کتاب نورالهدی فی نسب آل المصطفی ضلی الله علیه و آله و سلم تالیف عزالدین محمد ابن جعفر معروف به گلستانه ی متوفی 1401هجری قمری دوران صفویه طوری بیان میکند که حضرت ابراهیم ابن موسی ابن جعفر علیهما السلام صاحب بقعه مطهری است که در امامزاده نرمی برخوار مدفون است.
  3. در کتاب میزان الانساب در شرح حال امامزادگان معتبر شهر اصفهان تالیف افقه الفقها میرزا محمد هاشم چهار سوقی متوفی 1318ه ق این طور آمده است:

و اما امامزاده هایی که در اطراف شهر اصفهان میباشد چزی از آن ها را نیافتم که معتبر باشد مگر سه امامزاده... دوم از آن سه امامزاده معتبر حضرت ابراهیم ابن موسی الکاظم علیهما السلام در بعضی از قریه های برخوار که معروف است به امامزاده نرمی که در بعضی از کتب معتبره اعتبار شده...